Hrádek postavený Karlem IV. k ochraně Karlštejna. Údajně byl roku 1422 dobyt a od té doby se uvádí jako pustý. Dochovalo se několik zídek a na výchdní straně kopaný šíjový příkop s valem.
Románský kostel sv. Jan Křtitele na místě bývalého rozsáhlého hradiště na vrchu Velíz.
Rozhledna na vrchu Děd u Berouna, vysoká 12 metrů. Základní kámen byl položen 1.5.1893. Zpřístupněna byla již za čtyři měsíce dne 17.10.1893.
V letech 1944 - 1963 postupně končila těžba ve většině jámových lomů v oblasti Amerik mezi Karlštejnem a Bubovicemi. Opuštěné a pomalu zarůstající lomy, stejně tak jako kilometry podzemních chodeb…
Bývalé vápencové lomy s rozsáhlou sítí podzemních štol. Obec Srbsko se rozkládá na obou březích Berounky v kotlině, kterou tvoří vápencové skály.
Pozůstatky mýtického slovanského hradiště v údolí Berounky, jižně od Berouna, Zříceniny gotického hradu. Románský kostel Sv. Kateřiny a barokní kostel Sv.Ludmily.
Zrekonstruovaná část opevnění z 30.let 20.století, atypický "řopík" v Budňanech u Karlštejna.
Původně přemyslovský hrad na ostrohu nad Berounkou, severozápadně od Berouna, později renesanční a barokní zámek. V podhradí v 17.a 18.stol slévárna umělecké litiny, dnes slavná sklárna.
Rozsáhlá technická památka těžby a Dopravy vápence v Českém krasu, severovýchodně od Sv.Jana pod Skalou, s vlastní úzkokolejkou a řadou autentických budov.
Malebnýbarokní klášter benediktinů západně od Berouna, v hlubokém údolí pod vysokou skálou, kde měl podle legend svou poustevnu Sv.Ivan.